Winter Swimming World Championships 2014, Endurance swim

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN B 450 m : 0,450 km

 (Started: 9, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   183   Zalitis Gustavs                 Ogres Roni                          6:25,45
  2.   176   Khodakovskiy Eduard             Brylin´S Team                       6:39,04      +13,59
  3.   175   Bashirov Niyaz                  Tyumen Winter Swimming Federat      6:46,63      +21,18
  4.   174   Baltes Christian                Merchweiler Seelöwen                8:34,58    +2:09,13
  5.   181   Lautiainen Lare                 Purolan Pulahtajat                  9:48,21    +3:22,76
  6.   182   Rakovan Matej                   Tucniaky Äilina                     9:48,44    +3:22,99
  7.   179   Laidla Raido                    Trismile                           10:05,43    +3:39,98
  8.   173   Aminoff Bruno                   Independent                        14:37,26    +8:11,81
       178   Kotkovskiy Alexandr             Scvs45                                  DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN C 450 m : 0,450 km

 (Started: 21, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   158   Sobirov Albert                  Tyumen Winter Swimming Federat      6:03,23
  2.   154   Ola Matias                      Independent                         6:50,51      +47,28
  3.   141   Demin Alexander                 Kriofil                             6:58,12      +54,89
  4.   161   Tamm Ergo                       Trismile                            7:00,64      +57,41
  5.   135   Baryshev Aleksey                Brylin´S Team                       7:05,85    +1:02,62
  6.   145   Karas Aleksei                   Brylin´S Team                       7:06,29    +1:03,06
  7.   138   Bubelíny Ján                    Tucniaky Äilina                     7:19,06    +1:15,83
  8.   148   Köberl Josef                    Waterbecks                          7:53,24    +1:50,01
  9.   157   Safarik Tomas                   Fides Brno                          8:25,89    +2:22,66
 10.   159   Song Wyatt                      Independent                         9:00,59    +2:57,36
 11.   137   Brylin Aleksandr                Brylin´S Team                       9:05,69    +3:02,46
 12.   162   Ventre Michael                  South London Swimming Club         10:21,57    +4:18,34
 13.   143   Foi Alessandro                  Tampereen Talviuimarit Ry          10:43,81    +4:40,58
 14.   155   Ondras Jaromir                  Slovakian Polar Bears  Banska      10:48,61    +4:45,38
 15.   153   Nurcombe-Thorne Andrew          South London Swimming Club         11:04,56    +5:01,33
 16.   163   Vessey Mike                     South London Swimming Club         11:16,95    +5:13,72
 17.   156   Ryan Andrew                     Team Australia                     11:22,30    +5:19,07
 18.   146   Kolega Peter                    Slovenske Ladove Medvede           11:54,55    +5:51,32
 19.    35   Paprcka Milan                   Slovakian Polar Bears  Banska      12:28,38    +6:25,15
 20.   139   Chebotarev Aleksandr            Center Of Physical Culture Spo     13:15,76    +7:12,53
 21.   147   Kovalik Maros                   Slovakian Polar Bears  Banska      13:24,03    +7:20,80

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN D 450 m : 0,450 km

 (Started: 17, DNF: 2, DQ: 0)

  1.   109   Kaarma Henri                    Viimsi Veeklubi                     5:53,55
  2.   101   Allum Andrew                    Wycombe District Swimming Club      6:08,30      +14,75
  3.   105   Hill Colin                      Chillswim                           6:29,69      +36,14
  4.   126   Zamyslov Andrey                 Morji Ekaterinburga                 8:11,97    +2:18,42
  5.   114   Mcvetta Brad                    Cibbows                             8:13,70    +2:20,15
  6.   119   Söderström Mikael               Umeå Polarbear Society              8:41,04    +2:47,49
  7.   124   Viherpuu Hannes                 Tallinna Taliujumiskeskus           8:57,58    +3:04,03
  8.   121   Tlamicha Zdenek                 1St Winter Swimmer Club Prague      9:00,48    +3:06,93
  9.   102   Bencic Denis                    Biser Piran                         9:15,25    +3:21,70
 10.   118   Rixecker Jörg                   Merchweiler Seelöwen                9:50,12    +3:56,57
 11.   108   Jekabsons Guntars               Akva Vitamins                      10:16,52    +4:22,97
 12.   112   Lundmark Nils                   Umeå Polarbear Society             10:23,19    +4:29,64
 13.   113   Marx Michael                    Merchweiler Seelöwen               10:24,56    +4:31,01
 14.   104   Efimov Alexander                Ozerki                             11:14,73    +5:21,18
 15.   116   Petruna Michal                  Tucniaky Äilina                    12:28,52    +6:34,97
       106   Iastrebov Vasilii               Tyumen Winter Swimming Federat          DNF
       122   Turku Perttu                    Hkv                                     DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN E 450 m : 0,450 km

 (Started: 7, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    94   Wandratsch Christof             Sv Wacker Burghausen                5:49,14
  2.    83   Dokuchaev Oleg                  Brylin´S Team                       7:54,39    +2:05,25
  3.    92   Prokopchuk Grigoriy             Brylin´S Team                       8:32,58    +2:43,44
  4.    88   Kofler Thomas W.                Sportclub Meran                     8:54,38    +3:05,24
  5.    95   Vitolins Agris                  Akva Vitamins                       9:04,45    +3:15,31
  6.    86   Jakovlevs Aleksandrs            Jelgavas Roni                       9:55,15    +4:06,01
  7.    82   Barry Phillip                   South London Swimming Club         11:48,78    +5:59,64

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN F 450 m : 0,450 km

 (Started: 9, DNF: 1, DQ: 0)

  1.    57   Danchenkov Vladimir             Fhp                                 7:06,29
  2.    61   Gultnieks Raitis                Ogres Roni                          7:43,11      +36,82
  3.    69   TereÜtÜenkov Aleksei            U-Club Tallinn                      7:56,44      +50,15
  4.    64   Neupokoev Ury                   Tyumen Winter Swimming Federat      8:16,93    +1:10,64
  5.    63   Mihola Petr                     Fides Brno                          8:55,55    +1:49,26
  6.    68   Reid Nigel                      South London Swimming Club          9:49,28    +2:42,99
  7.    67   Pospisil Jiri                   Fides Brno                         10:13,25    +3:06,96
  8.    54   Bialokoz Alex                   South London Swimming Club         11:26,18    +4:19,89
        62   Intonen Henri                   Tss Tyresö Sim Sällskapet               DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN G 450 m : 0,450 km

 (Started: 10, DNF: 1, DQ: 0)

  1.    44   Haggi Toomas                    U-Club Tallinn                      6:55,72
  2.    81   Barkai Ram                      IISC                                7:36,72      +41,00
  3.    53   Zolotarev Oleg                  Belie Medvedi                       8:33,38    +1:37,66
  4.    45   Hooper James                    Brighton Swim Club                  8:37,84    +1:42,12
  5.    51   Tonhajzer Vojtech               Plm Slovakia                        9:40,41    +2:44,69
  6.    32   Dmitriev Yury                   Oktybysky                          10:23,32    +3:27,60
  7.    46   Matustik Svatopluk              Fides Brno                         10:58,36    +4:02,64
  8.    42   Chudácik Václav                 Slovakian Polar Bears  Banska      11:11,05    +4:15,33
  9.    48   Pribylski Nikolai               Pärnu Talisuplejate Selts          13:15,73    +6:20,01
        52   Vergara R. Cristian             Cibbows                                 DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN H 450 m : 0,450 km

 (Started: 2, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    36   Glushkov Nikolay                Novosibirsk                         8:53,16
  2.    34   Kudryavcev Evgeniy              Fhp                                11:11,63    +2:18,47

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN I 450 m : 0,450 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    17   Tikhonov Viacheslav             Scvs45                              8:56,85
  2.    15   Makai Jozef                     Ladové Medvede Bratislava          12:36,94    +3:40,09
  3.    13   Kyjovsky Zdenek                 Fides Brno                         13:29,19    +4:32,34
  4.    14   Kütt Tõnu                       Pärnu Talisuplejate Selts          18:20,66    +9:23,81

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

MEN J 450 m : 0,450 km

 (Started: 2, DNF: 1, DQ: 0)

  1.    12   Spaeti Ernst                    Independent                        12:35,11
        11   Bogdanov Iurii                  Neptun                                  DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN B 450 m : 0,450 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   184   Okurkova Magda                  Fides Brno                          6:26,31
  2.   185   Purtova Irina                   Yuventa                             8:13,04    +1:46,73
  3.   186   Zamchevskaya Alexandra          Tyumen Winter Swimming Federat      8:23,81    +1:57,50

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN C 450 m : 0,450 km

 (Started: 7, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   168   O'Reilly Melissa                Cibbows                             7:21,71
  2.   169   Schutte Cecilia                 Vineyard Rondebosch                 7:31,45       +9,74
  3.   167   Karas Tatyana                   Brylin´S Team                       8:17,45      +55,74
  4.   172   Usacheva Nataliya               Kriofil                             8:50,84    +1:29,13
  5.   164   Allum Christine                 Northampton                        10:02,89    +2:41,18
  6.   171   Sokolova Olga                   Ulyanovskaya Oblastnaya Obshch     13:06,30    +5:44,59
       165   Brown Emma                      Serpentine                              DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN D 450 m : 0,450 km

 (Started: 2, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   134   Nordin Anna-Carin               Mörkrets Och Kylans Glada Vänn      7:38,04
  2.   131   Brettar Sandra                  Merchweiler Seelöwen               11:31,80    +3:53,76

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN E 450 m : 0,450 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    98   Ward Anne Marie                 Irish Long Distance Swimming A     10:46,96
  2.    99   Seraya Natalya                  Independent                        12:41,49    +1:54,53
  3.    97   Moore Nuala                     Irish Long Distance Swimming A     13:29,00    +2:42,04

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN F 450 m : 0,450 km

 (Started: 7, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    71   Alexandrova Tatiana             Aquaice-Sport                      10:04,04
  2.    72   Borisova Lubov                  Tyumen Winter Swimming Federat     10:52,66      +48,62
  3.    79   Thomsen Mette                   Independent                        11:00,30      +56,26
  4.    73   Golubeva Olga                   Brylin´S Team                      11:32,14    +1:28,10
  5.    75   Pospisilova Jitka               Fides Brno                         12:36,78    +2:32,74
  6.    77   Semenova Elena                  Association Of Winter Swimmers     13:42,40    +3:38,36
  7.    76   Schwarz Marina                  Independent                        22:22,63   +12:18,59

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN G 450 m : 0,450 km

 (Started: 4, DNF: 1, DQ: 0)

  1.    29   Polanczyk Renata                Sopocki Klub Morsów                 8:39,64
  2.    26   Marina Isaeva                   Iceberg                             9:27,00      +47,36
  3.    27   Matustikova Jana                Fides Brno                         13:42,42    +5:02,78
        25   Lauermannova Margita            Lmb Slovakia                            DNF

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN H 450 m : 0,450 km

 (Started: 1, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    23   Cobell Jackie                   Nemes Nutters                       9:50,99

MB MC MD ME MF MG MH MI MJ WB WC WD WE WF WG WH WI

WOMEN I 450 m : 0,450 km

 (Started: 2, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    21   Dudina Nedezda                  Scvs45                             10:38,59
  2.    22   Fialova Vladimira               Fides Brno                         12:53,02    +2:14,43