Winter Swimming World Championships 2014 Breaststroke 25 m (Q)

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN A breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 12, DNF: 0, DQ: 0)

  1.  1055   Telyatyev Alexander             Victoria, Petroskoi                   16,20
  2.  1046   Bystrov Ivan                    Kriofil                               18,71       +2,51
  3.  1051   Isomaa Atte                     Uimaseura Kangasalan Kuohu            19,00       +2,80
  4.  1048   Happonen Mikke                  Kuopion Talviuimarit Ry               19,08       +2,88
  5.  1052   Luckhurst Alan                  Serpentine Swimming Club              20,36       +4,16
  6.  1045   Baur Joe Esco                   Team Deutschland                      20,77       +4,57
  7.  1056   Zolotukhin Dmitrii              Brylin´S Team                         21,53       +5,33
  8.  1054   Pursiheimo Pauli                Maskun Jääkarhut                      22,38       +6,18
  9.  1077   Marinskaya Vladimir             Akvaisport Tyumen                     22,94       +6,74
 10.  1049   Hidama Noa                      Joensuun Jääkarhut                    24,56       +8,36
 11.  1047   Efimov Evgenii                  Ozerki                                24,68       +8,48
 12.  1053   Pchelkin Viktor                 Sdushor Syzran                        25,36       +9,16

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN B breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 35, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   985   Lodi Alar                       U-Club Tallinn                        16,12
  2.  1005   Sihvonen Joonas                 Oulun Talviuimarit                    16,29       +0,17
  3.  1009   Äigunovs Dmitrijs               Jelgavas Roni                         16,83       +0,71
  4.  1003   Latyshev Evgeniy                Novosibirsk                           16,88       +0,76
  5.  1006   Ermola Grigoriy                 Novosibirsk                           17,08       +0,96
  6.   986   Tzuranov Maksim                 Victoria, Petroskoi                   17,20       +1,08
  7.   999   Smirnov Vladimir                Brylin´S Team                         17,24       +1,12
  8.   987   Antonov Sergei                  MB Victoria, Petroskoi                17,26       +1,14
  9.   979   Künnapuu Siim                   Viimsi Veeklubi                       17,58       +1,46
 10.   972   Grönroos Konsta                 Oulun Talviuimarit                    17,59       +1,47
 11.   971   Grinkin Dmitry                  Kriofil                               17,71       +1,59
 12.   988   Orvola Reijo                    Oulun Talviuimarit                    17,86       +1,74
 13.   984   Lintula Kalle                   Uimaseura Kangasalan Kuohu            17,90       +1,78
 14.  1008   Zalitis Gustavs                 Ogres Roni                            18,11       +1,99
 15.   964   Bashirov Niyaz                  Tyumen Winter Swimming Federat        18,12       +2,00
 16.  1002   Fomin Mikhail                   Novosibirsk                           18,16       +2,04
 17.   989   Anufriev Aleksei                Victoria, Petroskoi                   18,23       +2,11
 18.   967   Tarasov Dmitriy                 Novosibirsk                           18,32       +2,20
 19.  1001   Spiridonov Denis                Victoria, Petroskoi                   18,46       +2,34
 20.   995   Vagelis Kristaps                Akva Vitamins                         19,10       +2,98
 21.   977   Kinnunen Jukka                  Oulun Talviuimarit                    19,17       +3,05
 22.   973   Kampe Hans                      Likolammen Talviuimarit               20,11       +3,99
 23.  1007   Yrjö-Koskinen Sakari            Oulun Talviuimarit                    20,31       +4,19
 24.   966   Vaittinen Jussi                 Salon Kylmäuimarit Ry                 20,57       +4,45
 25.   974   Karjalainen Matti               Oulun Talviuimarit                    20,72       +4,60
 26.   997   Silins Vitalijs                 Jelgavas Roni                         21,40       +5,28
 27.   996   Silins Andrejs                  Jelgavas Roni                         21,78       +5,66
 28.   983   Leikas Timo-Ilkka               Turun Avantouimarit                   22,45       +6,33
 29.   992   Dokuchaev Evgeni                                                      22,47       +6,35
 30.   968   Gerasim?iks Artjoms             Jelgavas Roni                         22,65       +6,53
 31.   978   Kotkovskiy Alexandr             Scvs45                                22,67       +6,55
 32.   981   Teppo Paulus                    Independent                           24,43       +8,31
 33.   998   Sjölund Matt                    Avantouintiseura Kuutti Ry            24,67       +8,55
 34.   982   Lautiainen Lare                 Purolan Pulahtajat                    25,57       +9,45
 35.   991   Petrétei Kristóf                Independent                           28,97      +12,85

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN C breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 48, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   904   Sharov Mikhail                  Independent                           15,79
  2.   867   Korja Kimmo                     Likolammen Talviuimarit               16,31       +0,52
  3.   898   Sobirov Albert                  Tyumen Winter Swimming Federat        16,55       +0,76
  4.   868   Kovrigin Aleksey                Megapolus                             16,56       +0,77
  5.   905   Pedersen Dan                    Nord                                  16,60       +0,81
  6.   903   Lukin Andrei                    Victoria, Petroskoi                   16,74       +0,95
  7.   853   Efimov Roman                    Brylin´S Team                         17,82       +2,03
  7.   866   Kelbi? Aleksander               Strel Swimming Adventures             17,82       +2,03
  9.   901   Isomaa Marko                    Uimaseura Kangasalan Kuohu            17,88       +2,09
 10.   862   Jaymaert Laurent                Cool Huy                              17,95       +2,16
 11.   864   Karas Aleksei                   Brylin´S Team                         18,13       +2,34
 12.   893   Rosenberg Aivar                 Viimsi Veeklubi                       18,26       +2,47
 13.   894   Sabatov Sergey                  Fhp Murmansk                          18,29       +2,50
 14.   909   Vuolteenaho Timo                Avantouintiseura Kuutti Ry            18,34       +2,55
 15.   849   Bubelíny Ján                    Tucniaky Äilina                       18,38       +2,59
 16.   872   Larionov Ilya                   Megapolus                             18,51       +2,72
 17.   852   Dragozhilov Dmitriy             Tyumen Winter Swimming Federat        18,86       +3,07
 18.   869   Köberl Josef                    Waterbecks                            19,69       +3,90
 19.   878   Maltsev Maxim                   Morzi-Ozerki                          20,09       +4,30
 20.   883   Mos Michal                      100%Swimming                          20,21       +4,42
 21.   899   Song Wyatt                      Independent                           20,23       +4,44
 22.   848   Brylin Aleksandr                Brylin´S Team                         20,35       +4,56
 22.   896   Sillanpää Timo                  Avantouintiseura Kuutti Ry            20,35       +4,56
 24.   908   Vinodis Janis                   Jelgavas Roni                         21,01       +5,22
 25.   897   Simakov Valeriy                 Sadco                                 21,05       +5,26
 26.   854   Foi Alessandro                  Tampereen Talviuimarit Ry             21,38       +5,59
 27.   891   Pollard Matthew                 South London Swimming Club            22,01       +6,22
 28.   875   Lager Mika                      Salusjärven Avantouimarit Ry          22,04       +6,25
 29.   888   Urblik Robert                   Slovakian Polar Bears  Banska         22,36       +6,57
 30.   887   Ondras Jaromir                  Slovakian Polar Bears  Banska         22,81       +7,02
 31.   857   Hell Carsten                    Merchweiler Seelöwen                  23,14       +7,35
 32.   879   Mihailenko Aleksandrs           Jelgavas Roni                         23,36       +7,57
 33.   846   Barta Peter                     Slovak Polar Bears                    23,68       +7,89
 34.   844   Gehri Martin                    Polar Bears Slovakia                  23,91       +8,12
 35.   877   Makurat Leszek                  Lech Mors Poland                      23,98       +8,19
 36.   861   Jaatinen Olli                   Avantouintiseura Oittaan Uppo-        25,63       +9,84
 37.   843   Kalantaevskii Andrey            Ozerki St. Petersburg                 26,06      +10,27
 38.   906   Vessey Mike                     South London Swimming Club            26,07      +10,28
 39.   851   Chebotarev Aleksandr            Center Of Physical Culture Spo        26,29      +10,50
 40.   907   Vidnes Øystein                  Sogn Fjord Swimming Club              26,35      +10,56
 41.   845   Aho Petri                       Suomenselän Samoilijat                27,81      +12,02
 42.   911   Åbb Peter                       Rantakarhut                           28,31      +12,52
 43.   895   Tolonen Ismo                    Muonion Norpat                        29,47      +13,68
 44.   884   Nurcombe-Thorne Michael         Independent                           30,27      +14,48
 45.   961   Keinonen Antti                                                        33,03      +17,24
 46.   962   Haapanen Tommi                                                        34,19      +18,40
 47.   889   Pinigin Aleksei                 The Cold Pole Yakutia                 45,32      +29,53
 48.   871   Leikas Lauri                    Turun Avantouimarit                   51,19      +35,40

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN D breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 35, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   769   Nopponen Bruno                  Viimsi Veeklubi                       15,81
  2.   782   Matkaniemi Tero                 Joensuun Jääkarhut                    16,00       +0,19
  3.   732   Armei Joel                      Viimsi Veeklubi                       16,08       +0,27
  4.   744   Hillo Simo                      Uimaseura Kangasalan Kuohu            16,54       +0,73
  5.   749   Ketov Alexsandr                 Victoria, Petroskoi                   17,00       +1,19
  6.   783   Miller Marek                    U-Club Tallinn                        17,29       +1,48
  7.   734   Bencic Denis                    Biser Piran                           17,40       +1,59
  8.   748   Kaarma Henri                    Viimsi Veeklubi                       17,77       +1,96
  9.   781   Goldberg Konstantin             U-Club Tallinn                        17,88       +2,07
 10.   737   Dudzinski Janusz                Sopocki Klub Morsów                   19,35       +3,54
 11.   758   Loppi Jari                      Seinäjoen Uimarit-58                  19,59       +3,78
 12.   759   Luks Lauri                      U-Club Tallinn                        19,80       +3,99
 13.   768   Nepein Vladimir                 Center Of Physical Culture Spo        20,83       +5,02
 14.   779   Stammler Florian                Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           21,58       +5,77
 15.   778   Björkskog Niclas                Rantakarhut                           21,78       +5,97
 16.   731   Alasara Sami                    Independent                           22,60       +6,79
 17.   765   Mcvetta Brad                    Cibbows                               22,68       +6,87
 18.   756   Korva Mika                      Turun Avantouimarit                   23,20       +7,39
 19.   761   Majuri Petri                    Likolammen Talviuimarit               23,22       +7,41
 20.   773   Petrie Alistair                 South London Swimming Club            23,29       +7,48
 21.   775   Kuznetsov Andrey                Independent                           23,51       +7,70
 22.   738   Efimov Alexander                Ozerki                                23,77       +7,96
 23.   754   Kolehmainen Jere                Avantouintiseura Kuutti Ry            24,55       +8,74
 24.   735   Sihvonen Juha                   Rantakarhut                           24,62       +8,81
 24.   774   Petruna Michal                  Tucniaky Äilina                       24,62       +8,81
 26.   755   Kõrgekivi Meelis                Pärnu Talisuplejate Selts             25,43       +9,62
 27.   766   Michalicka Stefan               Slovakian Polar Bears  Banska         26,81      +11,00
 28.   753   Kivi Jaak                       U-Club Tallinn                        27,07      +11,26
 29.   745   Iastrebov Vasilii               Tyumen Winter Swimming Federat        27,13      +11,32
 30.   752   Kitlinski Jörg                  Hamburg Only Winterswimmer            28,14      +12,33
 31.   776   Stepanchenko Pavel              Independent                           28,33      +12,52
 32.   739   Enins Andris                    Independent                           28,58      +12,77
 33.   772   Olsvik Gjelsten Bjørn           Sogn Fjord Swimming Club              29,83      +14,02
 34.   771   Nurcombe-Thorne Stephen         Sandton Strugglers                    33,03      +17,22
 35.   751   Kirk John                       South London Swimming Club            53,88      +38,07

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN E breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 36, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   658   Mikkonen Pasi                   Joensuun Jääkarhut                    17,17
  2.   671   Pöyhölä Mika                    Tampereen Talviuimarit Ry             17,20       +0,03
  3.   645   Jakovlevs Aleksandrs            Jelgavas Roni                         18,20       +1,03
  4.   638   Evdokimov Mikhail               Victoria, Petroskoi                   18,49       +1,32
  5.   646   Jassu Arto                      Tampereen Talviuimarit Ry             19,73       +2,56
  6.   666   Popov Sergey                    Brylin´S Team                         19,83       +2,66
  7.   639   Hagström Panu                   Uimaseura Kangasalan Kuohu            20,04       +2,87
  8.   677   Karkachev Roman                 Ozerki St. Petersburg                 20,07       +2,90
  9.   636   Dokuchaev Oleg                  Brylin´S Team                         20,08       +2,91
 10.   648   Kivijärvi Jukka                 Salusjärven Avantouimarit Ry          20,50       +3,33
 11.   635   Borovkov Dmitrii                Victoria, Petroskoi                   20,58       +3,41
 12.   672   Andzans Juris                   Aizpute                               20,69       +3,52
 13.   651   Kuisma Harri                    Muijalan Jäänmurtajat                 21,83       +4,66
 14.   655   Malinen Mikko                   Joensuun Jääkarhut                    22,30       +5,13
 15.   669   Pätz Carsten                    Independent                           22,92       +5,75
 16.   642   Hennau Marc                     Cool Huy                              23,03       +5,86
 17.   659   Mirolubov Oleg                  Fhp Murmansk                          23,25       +6,08
 18.   641   Harvala Matti                   Salon Kylmäuimarit Ry                 23,28       +6,11
 19.   667   Prokopchuk Grigoriy             Brylin´S Team                         23,61       +6,44
 20.   662   Moskalenko Vladimir             Pärnu Talisuplejate Selts             23,62       +6,45
 21.   663   Mäkirinne Mika                  Salon Kylmäuimarit Ry                 23,95       +6,78
 22.   676   Rychkov Alexander               Urayskie Walruses                     24,37       +7,20
 23.   649   Kofler Thomas W.                Sportclub Meran                       24,43       +7,26
 24.   643   Hännikäinen Jussi-Pekka         Tampereen Talviuimarit Ry             24,91       +7,74
 25.   668   Päivärinta Kalevi               Svartå                                25,08       +7,91
 26.   653   Laitinen Mikko                  Lahden Avantouimarit Ry               25,58       +8,41
 27.   674   Veldiukhov Eduard               Sadko                                 25,84       +8,67
 28.   652   Laakso Janne                    Avantouintiseura Oittaan Uppo-        26,40       +9,23
 29.   634   Bird Adrian                     Independent                           26,90       +9,73
 30.   631   Aalstad Svein                   Ishud                                 28,98      +11,81
 31.   656   Meier Dirk                      Independent                           29,28      +12,11
 32.   647   Talonpoika Matti                Hämeenkyrön Talviuimarit              31,08      +13,91
 33.   665   Näykki Mika-Pekka               Turun Avantouimarit                   32,08      +14,91
 34.   664   Nuutinen Henry                  Muonion Norpat                        33,23      +16,06
 35.   654   Linna Pekka                     Sekuntiseura                          34,97      +17,80
 36.   633   Artemiev Alexandr               The Cold Pole Yakutia                 38,09      +20,92

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN F breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 52, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   541   Stasiuk Andrei                  Victoria, Petroskoi                   17,40
  2.   542   Korhonen Juha                   Tampereen Talviuimarit Ry             17,91       +0,51
  3.   518   Palagniuk Viktor                Detskoselsky                          18,92       +1,52
  4.   489   Gundersen Per Christian         Tromsø Svømmeklubb                    19,02       +1,62
  5.   531   Savkin Sergei                   Victoria, Petroskoi                   19,06       +1,66
  6.   504   Lazitskiy Alexander             Penguin                               19,56       +2,16
  7.   544   Boucher James                   South London Swimming Club            19,65       +2,25
  8.   545   Tikkerbär Artur                 U-Club Tallinn                        19,68       +2,28
  9.   491   Yongbo Zhang                    Harbin                                19,74       +2,34
 10.   498   Kislakovskis Valerijs           Jelgavas Roni                         20,28       +2,88
 11.   547   Hänninen Timo                   Tampereen Talviuimarit Ry             20,37       +2,97
 12.   538   TereÜtÜenkov Aleksei            U-Club Tallinn                        20,58       +3,18
 13.   546   Wideman Kaj                     Rantakarhut                           20,64       +3,24
 14.   488   Gultnieks Raitis                Ogres Roni                            21,01       +3,61
 15.   492   Iljuks Andrejs                  Jelgavas Roni                         21,19       +3,79
 16.   509   Luedtke Andreas                 Rostocker Seehunde                    21,21       +3,81
 17.   525   Pravashinskiy Vladimir          Fhp Murmansk                          21,44       +4,04
 18.   526   Raevskii Boris                  Victoria, Petroskoi                   22,14       +4,74
 19.   514   Nerovnya Evgenii                Victoria, Petroskoi                   22,22       +4,82
 20.    89   Heikkilä Ilkka                  Rauma                                 22,71       +5,31
 21.   506   Lemetti Ari                     Hämeenkyrön Talviuimarit              23,11       +5,71
 22.   527   Rantakaulio Juha                Likolammen Talviuimarit               23,41       +6,01
 23.   485   Frauenberger Olaf               Wsv Neustrelitz                       23,72       +6,32
 24.   482   Clark Ian                       South London Swimming Club            23,74       +6,34
 25.   499   Tuominen Jouni                  Tampereen Talviuimarit Ry             23,87       +6,47
 25.   517   Olszewski Rafal                 Sopocki Klub Morsów                   23,87       +6,47
 27.   487   Gose Thomas                     Brandenburger Eisbären E. V.          24,12       +6,72
 28.   549   Pyrhönen Jari                   Muuramen Mursut                       24,13       +6,73
 29.   522   Pikkarainen Pertti              Avantouintiseura Oittaan Uppo-        24,26       +6,86
 30.   539   Conningham-Rolls John           South London Swimming Club            24,33       +6,93
 31.   515   Neupokoev Ury                   Tyumen Winter Swimming Federat        24,37       +6,97
 32.   513   Naumanen Tero                   Joensuun Jääkarhut                    24,75       +7,35
 33.   505   Lecocq Benoît                   Cool Huy                              25,27       +7,87
 34.   548   Eriksson Mikael                 Umeå Polarbear Society                25,39       +7,99
 35.   512   Mikucki Krzysztof               Sopocki Klub Morsów                   25,42       +8,02
 36.   511   Mehrens Timm                    Glinder Eisenten                      25,45       +8,05
 37.   528   Richter Rainer                  Bielefelder Eisvögel                  25,57       +8,17
 38.   523   Poikkijoki Tapani               Avantouintiseura Kuutti Ry            25,61       +8,21
 39.   529   Sallanko Jarmo                  Oulun Talviuimarit                    25,75       +8,35
 40.   495   Kataja Seppo                    Kangasalan Uintiseura                 25,94       +8,54
 41.   497   Killström Jouni                 Salon Seudun Avantouimarit            27,03       +9,63
 42.   483   Brooke Turner James             South London Swimming Club            27,04       +9,64
 43.   493   Ilveskivi Matti                 Kuusijärven Jääkarhut Ry              27,12       +9,72
 44.   521   Vinogradov Vladimir             Federation Of Winter Swimming,        27,68      +10,28
 45.   508   Lindholm Seppo                  Salon Seudun Avantouimarit            29,23      +11,83
 46.   494   Jokilammi Osmo                  Rajamäen Uimahallin Avantouima        29,55      +12,15
 47.   543   vacant vac                                                            29,97      +12,57
 48.   502   Koskinen Timo                   Turun Avantouimarit                   32,98      +15,58
 49.   501   Koshelev Yury                   Park Pobedy                           33,89      +16,49
 50.   532   Skobelev Valery                 Sadko                                 34,17      +16,77
 51.   503   Kulmala Ilari                   Turun Avantouimarit                   34,72      +17,32
 52.   537   Teplukhin Vasily                Independent                           43,56      +26,16

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN G breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 59, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   384   Lukin Igor                      Victoria, Petroskoi                   17,59
  2.   327   Haggi Toomas                    U-Club Tallinn                        17,63       +0,04
  3.   383   Pöyhölä Markku                  Tampereen Talviuimarit Ry             18,61       +1,02
  4.   385   Kärnä Arto                      Joensuun Jääkarhut                    18,75       +1,16
  5.   334   Juusela Jorma                   Rikhardinkadun Raikas                 19,67       +2,08
  6.   331   Iivonen Juha                    Uimaseura Kangasalan Kuohu            19,82       +2,23
  6.   371   Poborchiy Vitaliy               Fhp Murmansk                          19,82       +2,23
  8.   353   Mazurin Igor                    Strogino                              19,99       +2,40
  9.   345   Lebedjkovs Sergejs              Clear Water Revival                   20,16       +2,57
 10.   325   Fomin Vladimir                  Fhp Murmansk                          20,29       +2,70
 11.   379   Smirnov Vyacheslav              Victoria, Petroskoi                   20,56       +2,97
 12.   344   Vergara R. Cristian             Cibbows                               20,60       +3,01
 13.   382   Maltsev Vyacheslav              Independent                           21,19       +3,60
 14.   373   Taisto Oivo                     Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           21,50       +3,91
 15.   333   Jokinen Jari                    Oulun Talviuimarit                    21,57       +3,98
 16.   386   Viinamäki Timo                  Oulun Talviuimarit                    21,83       +4,24
 17.   335   Karppinen Reijo                 Ylöjärven Avantouimarit Ry            22,08       +4,49
 17.   376   Sidorov Sergey                  Tyumen Winter Swimming Federat        22,08       +4,49
 19.   381   Petrov Leonid                   Victoria, Petroskoi                   22,32       +4,73
 20.   367   Petshak Nikolay                 Megapolus                             22,47       +4,88
 21.   375   Schankin Uwe                    Glinder Eisenten                      22,58       +4,99
 22.   387   Uusitalo Kari                   Kajaanin Avantouimarit Ry             22,72       +5,13
 23.   323   Chudácik Václav                 Slovakian Polar Bears  Banska         22,76       +5,17
 24.   358   Möttönen Timo                   Kajaanin Avantouimarit Ry             22,89       +5,30
 25.   377   Sillanmäki Raimo                Nokian Talviuimarit                   23,00       +5,41
 26.   368   Pipija Fridons                  Georgian Seal                         23,41       +5,82
 27.   369   Pitkänen Ari                    Askolan Ankat                         23,51       +5,92
 28.   338   Koskinen Jouni                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              23,87       +6,28
 29.   341   Kriech Holger                   Glinder Eisenten                      24,19       +6,60
 30.   388   Bukharin Sergei                 St. Petersburg                        24,30       +6,71
 31.   328   Henttonen Veli-Matti            Salon Seudun Avantouimarit            24,37       +6,78
 32.   349   Lötjönen Timo                   Avantouintiseura Oittaan Uppo-        24,86       +7,27
 33.   346   Lecocq Louis                    Cool Huy                              25,15       +7,56
 34.   319   Blomqvist Anders                Lahden Avantouimarit Ry               25,60       +8,01
 35.   348   Lukkarinen Ari Sakari           Avantouintiseura Kuutti Ry            25,94       +8,35
 36.   378   Simonen Matti                   Kallvikin Talviumarit Ry.             26,33       +8,74
 37.   332   Immonen Jouko                   Salon Kylmäuimarit Ry                 26,41       +8,82
 38.   337   Kiviniemi Olavi                 Umeå Polarbear Society                26,44       +8,85
 39.   336   Kekäläinen Markku               Pielisen Talviuimarit                 26,61       +9,02
 40.   372   Pribylski Nikolai               Pärnu Talisuplejate Selts             27,05       +9,46
 41.   365   Peltola Kalevi                  Turun Avantouimarit                   27,64      +10,05
 42.   322   Caselius Jyrki                  Maskun Jääkarhut                      28,11      +10,52
 43.   342   Kurronen Era                    Oulun Talviuimarit                    28,32      +10,73
 44.   352   Maulavirta Markus               Kuusijärven Jääkarhut Ry              28,39      +10,80
 45.   347   Vyhnalik Jan                    Slm (Slovak Polar Bears)              28,54      +10,95
 46.   317   Beinhauer Uwe                   Bsvh                                  28,94      +11,35
 47.   253   Tuominen Jorma                  Salusjärven Avantouimarit Ry          28,95      +11,36
 48.   374   Rantalampi Timo                 Salon Seudun Avantouimarit            29,35      +11,76
 49.   357   Mälkiä Esko                     Lohjan Seudun Avantouinti             29,46      +11,87
 50.   324   Enqvist Jarkko                  Mörkrets Och Kylans Glada Vänn        29,88      +12,29
 51.   343   Kuusela Eelis                   Lempäälän Kisa                        32,20      +14,61
 52.   361   Nieminen Lauri                  Lempäälän Kisa                        32,29      +14,70
 53.   362   Nikolaev Vasilii                Sadko                                 32,75      +15,16
 54.   318   Berntsen Terje                  Badeforeningen Ishud                  34,12      +16,53
 55.   363   Nizet Bernard                   Cool Huy                              35,33      +17,74
 56.   356   Muuronen Juhani                 Salusjärven Avantouimarit Ry          40,78      +23,19
 57.   355   Mikkola Markku                  Raahe                                 43,44      +25,85
 58.   359   Nadorowski Boguslaw             Sopocki Klub Morsów                   43,76      +26,17
 59.   351   Stenberg Tero                   Kuusijärven Jääkarhut Ry              44,54      +26,95

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN H breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 33, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   215   BatiÜtÜev Aleksandr             U-Club Tallinn                        19,24
  2.   255   Makkonen Tapio                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              22,76       +3,52
  3.   259   Ås Kari                         Avantouintiseura Kuutti Ry            22,81       +3,57
  4.   247   Pyasetskiy Andrey               Independent                           23,14       +3,90
  5.   232   Komarov Aleksandr               Brylin´S Team                         23,15       +3,91
  6.   222   Haggi Mati                      U-Club Tallinn                        23,17       +3,93
  7.   211   Glushkov Nikolay                Novosibirsk                           23,19       +3,95
  8.   256   Lehtonen Reijo                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              23,25       +4,01
  9.   244   Paprcka Milan                   Slovakian Polar Bears  Banska         23,52       +4,28
 10.   225   Illgen Klaus                    Bernauer Eisheilige                   25,18       +5,94
 11.   233   Korytov Sergei                  Fhp Murmansk                          25,46       +6,22
 12.   229   Kazmierczak Boguslaw            Sopel Bialogard                       25,64       +6,40
 13.   245   Pasila Erkki                    Lahden Avantouimarit Ry               25,74       +6,50
 14.   237   Linnolahti Jarno                Joensuun Jääkarhut                    25,82       +6,58
 15.   224   Höglund Klaus                   Salon Seudun Avantouimarit            26,50       +7,26
 16.   226   Kakol Leszek                    Krajna                                26,75       +7,51
 17.   227   Karhu Eino                      Turun Avantouimarit                   26,88       +7,64
 18.   231   Keinänen Jouko                  Kajaanin Avantouimarit Ry             27,02       +7,78
 19.   235   Laajanen Markku                 Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           27,17       +7,93
 20.   228   Katainen Ilkka                  Saimaan Latu                          27,36       +8,12
 21.   239   Marttila Risto                  Ähtärin Avantouimarit                 27,63       +8,39
 22.   223   Hummel Stefan                   Rostocker Seehunde                    27,80       +8,56
 23.   214   Azarenko Valerii                Togliatti                             29,06       +9,82
 24.   243   Ojala Aarre                     Tampereen Talviuimarit Ry             29,47      +10,23
 25.   251   Reisenberg Ulrich               Leipziger Pinguine                    29,93      +10,69
 26.   236   Viitala Esa                     Likolammen Talviuimarit               30,35      +11,11
 27.   241   Mäkelä Pekka                    Avantouintiseura Kuutti Ry            31,94      +12,70
 28.   242   Mäntyniemi Miikka               Tampereen Talviuimarit Ry             32,70      +13,46
 29.   246   Pihlajamäki Ilkka               Salusjärven Avantouimarit Ry          32,96      +13,72
 30.   212   Alejski Pawel                   Mielenski Klub Morsów Eskimos         34,76      +15,52
 31.   252   Salmiranta Kari                 Salon Seudun Avantouimarit            36,11      +16,87
 32.   254   Tuominen Markku                 Salon Seudun Avantouimarit            37,38      +18,14
 33.   238   Ullmann Wulf-Helmbrecht         Bernauer Eisheilige                   38,01      +18,77

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN I breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 41, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   103   Luige Aksel                     U-Club Tallinn                        21,44
  2.    99   Laht Lembit                     U-Club Tallinn                        21,50       +0,06
  3.   128   Vihervaara Markku               Tampereen Talviuimarit Ry             21,52       +0,08
  4.   126   Asell Heikki                    Tampereen Talviuimarit Ry             21,77       +0,33
  5.   118   Rintala Tapio                   Tampereen Talviuimarit Ry             22,15       +0,71
  6.   127   Vasilev Andrei                  Ozerki                                22,44       +1,00
  7.    84   Fumin Zhang                     Harbin                                23,82       +2,38
  8.   125   Tikhonov Viacheslav             Scvs45                                23,90       +2,46
  9.    95   Julkunen Matti                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              24,32       +2,88
 10.   122   Skogster Jan-Eric               Kuusijärven Jääkarhut Ry              24,76       +3,32
 11.    96   Kamppila Sakari                 Joensuun Jääkarhut                    25,23       +3,79
 12.   124   Parviainen Pentti               Joensuun Jääkarhut                    25,93       +4,49
 13.    92   Hughes Rob                      South London Swimming Club            26,33       +4,89
 14.   105   Moe Nils Harald                 Ishud  Tromsø                         27,16       +5,72
 15.   123   Starosciak Jacek                Lech Mors Poland                      27,37       +5,93
 16.    97   Kettunen Rainer                 Kuusijärven Jääkarhut Ry              27,64       +6,20
 17.   113   Piipponen Eero                  Tampereen Talviuimarit Ry             28,45       +7,01
 18.   102   Lindholm Markku                 Turun Avantouimarit                   28,58       +7,14
 19.   101   Lebedev Gennadiy                Fhp Murmansk                          29,14       +7,70
 20.   111   Partinen Esko                   Tampereen Talviuimarit Ry             29,50       +8,06
 21.   131   Vuorinen Juhani                 Kangasalan Uintiseura                 29,63       +8,19
 22.    98   Kütt Tõnu                       Pärnu Talisuplejate Selts             29,73       +8,29
 23.   114   Puputti Tauno                   Kallvikin Talviumarit Ry.             30,22       +8,78
 24.   109   Palmunen Åke                    Rantakarhut                           30,24       +8,80
 25.    86   Grabowski Wojciech              Lech Mors Poland                      30,28       +8,84
 26.    85   Godau Gerd                      Berliner Seehunde                     30,36       +8,92
 27.    87   Halinen Seppo                   Avantouintiseura Kuutti Ry            30,59       +9,15
 28.   129   Virkkunen Matti                 Kajaanin Avantouimarit Ry             30,66       +9,22
 29.    91   Hilbert Dieter                  Rostocker Seehunde                    31,21       +9,77
 30.   108   Palenius Raimo                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           31,32       +9,88
 31.    94   Johnson Rainer                  Avantouintiseura Kuutti Ry            32,42      +10,98
 32.   117   Rekula Jukka                    Riihilatu                             32,58      +11,14
 33.   104   Metsä Jussi                     Kuusijärven Jääkarhut Ry              34,03      +12,59
 34.   107   Pakarinen Raimo                 Lahden Avantouimarit Ry               34,51      +13,07
 35.   116   Ramm-Schmidt Peter              Porvoon Talviuimarit                  35,69      +14,25
 36.   119   Sashko Mihail                   Kriofil                               36,40      +14,96
 37.    83   Tähkäpää Sakari                 Salusjärven Avantouimarit Ry          36,62      +15,18
 38.    81   Aalto Osmo                      Lahden Avantouimarit Ry               38,06      +16,62
 39.   115   Pärssinen Pekka                 Independent                           38,91      +17,47
 40.    88   Hanko Kosice Ján                KoÜické Tulene                        44,05      +22,61
 41.    93   JaroÜ Marián                    KoÜické Tulene                        46,08      +24,64

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN J breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 17, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    38   Hietanen Tenho                  Tampereen Talviuimarit Ry             23,96
  2.    32   Blomberg Risto                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              24,36       +0,40
  3.    31   Bednarek Lech                   Lech Mors Poland                      24,65       +0,69
  4.    51   Piepponen Risto                 Turun Avantouimarit                   27,57       +3,61
  5.    46   Liimatainen Tapani              Oulun Talviuimarit                    27,78       +3,82
  6.    49   Pasanen Seppo                   Joensuun Jääkarhut                    28,55       +4,59
  7.    36   Glazko Anatoliy                 Fhp Murmansk                          29,25       +5,29
  8.    33   Bogdanov Iurii                  Neptun                                30,55       +6,59
  9.    53   Valtonen Martti                 Turun Avantouimarit                   30,86       +6,90
 10.    42   Karjalainen Paavo               Salusjärven Avantouimarit Ry          32,16       +8,20
 11.    44   Kontio Matti                    Kajaanin Avantouimarit Ry             32,20       +8,24
 12.    48   Mustikkamaa Niilo               Tampereen Talviuimarit Ry             33,51       +9,55
 13.    39   Hirvonen Raimo                  Ähtärin Avantouimarit                 34,96      +11,00
 14.    41   Juvonen Jouko                   Salon Seudun Avantouimarit            37,14      +13,18
 15.    47   Maljanen Matti                  Turun Avantouimarit                   37,85      +13,89
 16.    37   Hautala Mauno                   Tampereen Talviuimarit Ry             38,38      +14,42
 17.    55   Nikamaa Arto                    Muuramen Mursut                       39,83      +15,87

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN J1 breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    12   Juopperi Martti                 Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           27,55
  2.    13   Klinke Peter                    Rostocker Seehunde                    32,42       +4,87
  3.    14   Plagov Iosif                    Independent                           36,14       +8,59

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

MEN J2 breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 1, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    11   Makkonen Erkki                  Kuusijärven Jääkarhut Ry            1:33,84

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN A breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 15, DNF: 0, DQ: 0)

  1.  1069   Ockenström Aleksandra           Salon Seudun Avantouimarit            18,71
  2.  1064   Killström Marianne              Salon Seudun Avantouimarit            19,93       +1,22
  3.  1076   Zamyslova Sofia                 Morji Ekaterinburga                   21,36       +2,65
  4.  1074   Tuohimaa Eeva                   Uimaseura Kangasalan Kuohu            21,65       +2,94
  5.  1062   Gorina Ekaterina                Brylin´S Team                         21,89       +3,18
  6.  1065   Luks Danielle                   U-Club Tallinn                        22,28       +3,57
  7.  1066   Mikhailichenko Ekaterina        Kriofil                               22,29       +3,58
  8.  1068   Novikova Marina                 Brylin´S Team                         22,58       +3,87
  9.  1061   Chizhova Elizaveta              Novosibirsk                           23,27       +4,56
 10.  1063   Jokilammi Emma                  Helsingfors Simsällskap               23,49       +4,78
 11.  1059   Blankenburg Maren               Merchweiler Seelöwen                  24,78       +6,07
 12.  1057   Antibetova Alina                Fhp Murmansk                          25,09       +6,38
 13.  1058   Baker-Lubac Eloise              South London Swimming Club            25,55       +6,84
 14.  1072   Pohjanvaara Elsa                Kuusijärven Jääkarhut Ry              25,83       +7,12
 15.  1073   Pursiheimo Henna                Maskun Jääkarhut                      27,38       +8,67

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN B breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 24, DNF: 0, DQ: 0)

  1.  1038   Sumkina Darya                   Victoria, Petroskoi                   18,20
  2.  1039   Suyazova Alla                   Brylin´S Team                         18,52       +0,32
  3.  1014   Arlamenkova Ulia                Victoria, Petroskoi                   18,96       +0,76
  4.  1032   Mäkinen Elina                   Joensuun Jääkarhut                    19,01       +0,81
  5.  1026   Kruusmaa Epp                    Viimsi Veeklubi                       19,24       +1,04
  6.  1029   Mihailova Viktoria              Victoria, Petroskoi                   19,27       +1,07
  7.  1025   Kovalevskaia Lada               Brylin´S Team                         20,75       +2,55
  8.  1031   Morozova Darya                  Victoria, Petroskoi                   22,48       +4,28
  9.  1016   Depoorter Sabine                Cool Huy                              22,61       +4,41
 10.  1023   Jokilammi Essi                  Rajamäen Uimahallin Avantouima        23,02       +4,82
 11.  1024   Kamishnik Irina                 Fhp Murmansk                          23,30       +5,10
 12.  1044   Zamchevskaya Alexandra          Tyumen Winter Swimming Federat        23,48       +5,28
 13.  1028   Lawson Katherine                Serpentine Swimming Club              24,00       +5,80
 14.  1036   Purtova Irina                   Yuventa                               24,24       +6,04
 15.  1043   Yrjö-Koskinen Elisa             International Winter Swimming         24,73       +6,53
 16.  1035   Pursiheimo Heidi                Maskun Jääkarhut                      24,93       +6,73
 17.  1022   Hokkanen Nina                   Rajamäen Uimahallin Avantouima        25,72       +7,52
 18.  1037   Petäsnoro Anniina               Oulun Talviuimarit                    26,79       +8,59
 19.  1017   Eliasson Madelen                Independent                           27,21       +9,01
 20.  1012   Aalto Anni                      Tampereen Talviuimarit Ry             27,68       +9,48
 21.  1033   Niemelä Elli                    Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           28,04       +9,84
 22.  1034   Samsten Piia                    Porvoon Talviuimarit                  29,42      +11,22
 23.  1042   Vartiainen Jenni                Salon Kylmäuimarit Ry                 30,40      +12,20
 24.  1041   Svahn Heidi                     Kiihtelysvaaran Kauhut                38,14      +19,94

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN C breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 36, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   913   Lavrenteva Sveta                Urayskie Walruses                     19,80
  2.   935   Neelova Marina                  Victoria, Petroskoi                   19,99       +0,19
  3.   949   Sozdateleva Olga                Fhp Murmansk                          20,25       +0,45
  4.   938   Ochkasova Olga                  Victoria, Petroskoi                   20,39       +0,59
  5.   944   Prosvirina Tatiana              Megapolus                             20,65       +0,85
  6.   948   Sipari Sari                     Likolammen Talviuimarit               20,85       +1,05
  7.   959   Ås Sarah                        Salusjärven Avantouimarit Ry          21,27       +1,47
  8.   926   Karas Tatyana                   Brylin´S Team                         21,48       +1,68
  9.   929   Lozano Letelier Maria Luisa     Independent                           22,95       +3,15
 10.   955   Tainio Jaana                    Kokkolan Kuutti                       23,38       +3,58
 11.   915   Cech Robyn                      Independent                           23,71       +3,91
 12.   918   Heikinheimo Annakaisa           Espoonlahden Talviuimarit Pula        23,94       +4,14
 13.   928   Leszkowska Jolanta              Sopocki Klub Morsów                   24,27       +4,47
 14.   941   O'Reilly Melissa                Cibbows                               24,51       +4,71
 15.   922   Ireland Louise                  Serpentine Swimming Club              24,69       +4,89
 16.   946   Salminen Kirsi                  Porvoon Talviuimarit                  24,95       +5,15
 17.   931   Majuri Marja                    Likolammen Talviuimarit               25,05       +5,25
 18.   934   Monahan Jaimie                  Independent                           25,09       +5,29
 19.  1011   Allum Christine                 Northampton                           25,28       +5,48
 20.   937   Nikka Marianne                  Vuennonkosken Molskijat               25,30       +5,50
 21.   914   Brown Emma                      Serpentine                            25,32       +5,52
 22.   936   Nikitina Irena                  Viimsi Veeklubi                       25,33       +5,53
 23.   927   Kingwell Katie                  Brockwell Lido Icicles                25,39       +5,59
 24.   953   Stoffels Dorothee               South London Swimming Club            25,53       +5,73
 25.   954   Sürmeli Mirja                   Kuopion Talviuimarit Ry               26,50       +6,70
 26.   923   Jaakola Anna                    Oulun Talviuimarit                    26,67       +6,87
 27.   947   Sillanpää Pia                   Avantouintiseura Kuutti Ry            26,75       +6,95
 28.   921   Hietaoja Soile                  Oulun Talviuimarit                    27,74       +7,94
 29.   924   Jaatinen Suvi                   Avantouintiseura Oittaan Uppo-        27,79       +7,99
 30.   942   Orstadius Sara                  Ishud  Tromsø                         27,95       +8,15
 31.   957   Turkia Petra                    Suomen Latu                           28,45       +8,65
 32.   952   Stibbe Simone                   Sogn Fjord Swimming Club              28,51       +8,71
 33.   917   Gulyas Anita                    South London Swimming Club            28,68       +8,88
 34.   956   Townsend Rebecca                Independent                           29,48       +9,68
 35.   916   Daubnerova Petra                Slovakian Polar Bears  Banska         31,20      +11,40
 36.   925   Kanevska Margarita              Liepaja                               35,18      +15,38

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN D breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 24, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   836   Aaltonen Sanna                  Tampereen Talviuimarit Ry             18,76
  2.   838   Gnutova Natalia                 Brylin´S Team                         20,14       +1,38
  3.   819   Firsova Larisa                  Victoria, Petroskoi                   21,29       +2,53
  4.   837   Nordin Anna-Carin               Mörkrets Och Kylans Glada Vänn        22,02       +3,26
  5.   825   Lassotta Anja                   Merchweiler Seelöwen                  23,05       +4,29
  6.   828   Ushakova Olga                   Victoria, Petroskoi                   23,30       +4,54
  7.   827   Luks Külliki                    U-Club Tallinn                        23,51       +4,75
  8.   833   Pouttu Kati                     Tampereen Talviuimarit Ry             25,65       +6,89
  9.   842   Vähä-Vahe Tarita                Laaksolahden Talviuimarit             26,33       +7,57
 10.   817   Branston Naomi                  South London Swimming Club            26,80       +8,04
 11.   835   Suck Dorothee                   Merchweiler Seelöwen                  27,49       +8,73
 12.   829   Onegina Tatyana                 Fhp Murmansk                          27,69       +8,93
 13.   823   Krivcova Inga                   Liepaja                               29,01      +10,25
 14.   816   Blodone Iveta                   Latvijas Ronis                        29,38      +10,62
 15.   812   Andrejeva Jekaterina            Jelgavas Roni                         29,65      +10,89
 16.   815   Blankenburg Sarah               Merchweiler Seelöwen                  30,27      +11,51
 17.   813   Barraclough Liz                 Brockwell Lido Icicles                30,45      +11,69
 18.   824   Labudová Monika                 Tucniaky Äilina                       30,94      +12,18
 19.   814   Baur Mandy                      Team Deutschland                      31,88      +13,12
 20.   831   Partridge Jacqui                Team Australia                        31,94      +13,18
 21.   826   Lehtonen Marika                 Hämeenkyrön Talviuimarit              32,07      +13,31
 22.   832   Petushok Natalia                Jelgavas Roni                         32,10      +13,34
 23.   834   Simon Charlotte                 South London Swimming Club            36,84      +18,08
 24.   841   Volksone Dace                   Liepaja                               39,08      +20,32

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN E breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 39, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   719   Vantsi Merle                    U-Club Tallinn                        20,34
  2.   692   Kozhina Tatyana                 Fhp Murmansk                          20,88       +0,54
  3.   713   Pälvimäki Päivi                 Octopus Lohja                         21,49       +1,15
  4.   718   Levina Irina                    Victoria, Petroskoi                   22,03       +1,69
  5.   695   Lackman Anne                    Joensuun Jääkarhut                    22,60       +2,26
  6.   728   Viljamaa Ulla                   Tampereen Talviuimarit Ry             22,77       +2,43
  7.   729   Vrublevska Lada                 Jelgavas Roni                         22,94       +2,60
  8.   707   Petrie Lucy                     South London Swimming Club            23,54       +3,20
  9.   689   Kekäläinen Päivi                Pielisen Talviuimarit                 24,07       +3,73
 10.   687   Häkkinen Pirjo                  Salusjärven Avantouimarit Ry          24,66       +4,32
 11.   716   Äyräs Irma                      Tampereen Talviuimarit Ry             25,10       +4,76
 12.   702   Malin Nicola                    South London Swimming Club            25,30       +4,96
 13.   704   Nummi Tiina                     Tampereen Talviuimarit Ry             25,32       +4,98
 14.   727   Welling Annikki                 Meriuimarit Ry.                       25,79       +5,45
 15.   691   Kempf Birgit                    Independent                           26,37       +6,03
 16.   723   Soppela Katri                   Avantouintiseura Oittaan Uppo-        26,61       +6,27
 17.   693   Kurronen Tuija                  Oulun Talviuimarit                    26,76       +6,42
 18.   686   Honkanen Tarja                  Oulun Talviuimarit                    27,00       +6,66
 19.   681   Artemeva Ekaterina              Victoria, Petroskoi                   27,45       +7,11
 20.   711   Puuronen Tarja                  Kajaanin Avantouimarit Ry             27,90       +7,56
 21.   696   Lehtinen Virpi                  Vaasan Pingviinit                     28,06       +7,72
 22.   709   Puukka Outi                     Sekuntiseura                          28,27       +7,93
 23.   694   Laakso Mari                     Avantouintiseura Oittaan Uppo-        28,67       +8,33
 24.   717   Seluska Eila                    Oulun Talviuimarit                    28,74       +8,40
 25.   705   Nyholm Kirsi                    Likolammen Talviuimarit               29,01       +8,67
 26.   714   Skepskaia Valentina             Bryanskie Rusalki                     29,27       +8,93
 27.   701   Lundgaard Sinne                 Holte Ski                             29,31       +8,97
 28.   712   Puzanova Natalja                Jelgavas Roni                         29,49       +9,15
 29.   682   Baker Melissa                   South London Swimming Club            29,66       +9,32
 30.   699   Linna Riitta                    Sekuntiseura                          29,69       +9,35
 31.   715   Ruotsalainen Oili               Meriuimarit Ry.                       29,76       +9,42
 32.   688   Jalonen Hannele                 Salon Seudun Avantouimarit            30,03       +9,69
 33.   708   Pursiheimo Maria                Maskun Jääkarhut                      30,04       +9,70
 34.   706   Palm Carola                     Avantouintiseura Kuutti Ry            30,10       +9,76
 35.   683   Cortes Tania Elisabeth          Roskilde Vinterbadeklub               31,74      +11,40
 36.   703   Mukhina Vera                    Independent                           31,94      +11,60
 37.   724   Rinne Marita                    Tampereen Talviuimarit Ry             36,59      +16,25
 38.   684   Gilbert Linda                   Mssl Ucl                              40,59      +20,25
 39.   726   Veldiukhova Irina               Sadko                                 45,54      +25,20

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN F breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 67, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   618   Sihvonen Maarit                 Oulun Talviuimarit                    20,90
  2.   558   Eirand Sirje                    U-Club Tallinn                        22,01       +1,11
  3.   612   Schankin Petra                  Glinder Eisenten                      23,05       +2,15
  4.   617   Hintsanen Maija                 Likolammen Talviuimarit               23,64       +2,74
  5.   627   Worsley Amanda                  South London Swimming Club            23,66       +2,76
  6.   613   Shelkova Tatiana                Victoria, Petroskoi                   24,27       +3,37
  7.   579   Johansen Sirin                  Ishud  Tromsø                         24,65       +3,75
  8.   608   Roine Riitta                    Avantouintiseura Kuutti Ry            24,67       +3,77
  9.   598   Mamonova Larisa                 Victoria, Petroskoi                   24,74       +3,84
 10.   622   Tirkkonen Liisa                 Tampereen Talviuimarit Ry             24,83       +3,93
 11.   562   Fursova Elena                   Olenegorsk                            24,89       +3,99
 12.   609   Räisänen Liisa                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           25,17       +4,27
 13.   621   Thomsen Mette                   Independent                           25,35       +4,45
 14.   604   Mäntykorpi Tarja                Avantouintiseura Kuutti Ry            25,59       +4,69
 15.   581   Katiska Tuula                   Oulun Talviuimarit                    25,68       +4,78
 16.   603   Mäkinen Outi                    Laaksolahden Talviuimarit             25,97       +5,07
 17.   552   Arnsbjerg Ingelis               Nødebo Vikingerne                     26,21       +5,31
 18.   596   Leminen-Lahdenperä Jaana        Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           26,56       +5,66
 19.   599   Mantila Päivi                   Meriuimarit Ry.                       26,62       +5,72
 20.   597   Lillskrubb Bodil                Avantouintiseura Kuutti Ry            26,64       +5,74
 21.   594   Larkka Karita                   Salusjärven Avantouimarit Ry          26,68       +5,78
 22.   602   Mäkinen Anne                    Avantouintiseura Oittaan Uppo-        26,89       +5,99
 23.   628   Xiaofeng Yu                     Harbin                                27,23       +6,33
 24.   557   Buteková Jana                   Tucniaky Äilina                       27,71       +6,81
 25.   569   Hiltunen Lilja                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           27,72       +6,82
 26.   629   Yrjö-Koskinen Mariia            Iwsa                                  28,56       +7,66
 27.   564   Gose Heike                      Brandenburger Eisbären E. V.          28,73       +7,83
 28.   607   Rentoul Susan                   South London Swimming Club            29,00       +8,10
 29.   567   Harkimo Leena                   Eduskunnan Urheilukerho               29,04       +8,14
 30.   554   Barker Helle                    Nødebo Vikingerne                     29,13       +8,23
 31.   566   Hahtokari Carita                Avantouintiseura Kuutti Ry            29,68       +8,78
 32.   551   Ahvenjärvi Taina                Lohjan Latu/Avanto                    30,02       +9,12
 33.   565   Gregorova Jarmila               Slovakian Polar Bears  Banska         30,23       +9,33
 34.   591   Kurikka Vuokko                  Hämeenkyrön Talviuimarit              30,28       +9,38
 35.   585   Klarskov Lotte                  Nødebo Vikingerne                     30,32       +9,42
 36.   568   Lantto Kirsi                    Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           30,37       +9,47
 37.   582   Katzy Regine                    Warener Eisvögel                      30,81       +9,91
 38.   589   Kryukova Alla                   Bryanskie Rusalki                     31,02      +10,12
 39.   556   Broughton Andrea                Independent                           31,06      +10,16
 40.   561   Friman Kirsi                    Avantouintiseura Oittaan Uppo-        31,47      +10,57
 41.   576   Jalava Pirkko                   Kallvikin Talviumarit Ry.             31,52      +10,62
 42.   626   Virolainen Teija                Kangasalan Uintiseura                 31,53      +10,63
 43.   625   Viitala Riitta                  Likolammen Talviuimarit               31,59      +10,69
 44.   555   Broke Natasha                   South London Swimming Club            31,65      +10,75
 45.   588   Krug Uta                        Pirnaer Eisbrecher                    32,11      +11,21
 46.   573   Häkkinen Milagros               Turun Avantouimarit                   32,30      +11,40
 47.   571   Sillanmäki Pirjo                Nokian Talviuimarit                   32,45      +11,55
 48.   616   Silina Tatjana                  Jelgavas Roni                         32,49      +11,59
 49.   575   Isopahkala Katja                Avantouintiseura Kuutti Ry            32,55      +11,65
 50.   619   Teplukhina Irina                Independent                           32,95      +12,05
 51.   586   Komulainen Ulla                 Kajaanin Avantouimarit Ry             32,96      +12,06
 52.   553   Atkinson Sara                   Brockwell Lido Icicles                32,99      +12,09
 53.   592   Kärpänniemi Riitta              Hämeenkyrön Talviuimarit              33,09      +12,19
 54.   605   Möttönen Marja-Liisa            Kajaanin Avantouimarit Ry             33,43      +12,53
 55.   563   Kortelainen                     Lahden Avantouimarit Ry               33,74      +12,84
 56.   601   Mcrobbie Clare                  South London Swimming Club            34,04      +13,14
 57.   572   Jennings Barbara                South London Swimming Club            34,17      +13,27
 58.   577   Janakova Ivana                  Slovakian Polar Bears  Banska         34,86      +13,96
 59.   624   Vesa Pirkko                     Oulun Talviuimarit                    35,04      +14,14
 60.   584   Killström Päivi                 Salon Seudun Avantouimarit            35,37      +14,47
 61.   615   Sweet Irene                     South London Swimming Club            36,56      +15,66
 62.   595   Lehtonen Maija                  Häränvirran Talviuimarit Ry           37,74      +16,84
 63.   611   Saari Birgitta                  Avantouintiseura Kuutti Ry            39,64      +18,74
 64.   606   Petkova Lubica                  Slovakian Polar Bears  Banska         39,73      +18,83
 65.   559   Fjøsne Marit                    Sogn Fjord Swimming Club              39,93      +19,03
 66.   574   Ilina Tamara                    Bryanskie Rusalki                     40,17      +19,27
 67.   623   Törö Päivi                      Laaksolahden Talviuimarit             46,24      +25,34

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN G breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 55, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   449   Ruohonen-Lerner Pirkko          Eduskunnan Urheilukerho               23,57
  2.   433   Maller Lyudmila                 Novosibirsk                           24,50       +0,93
  2.   455   Savinkova Elena                 Victoria, Petroskoi                   24,50       +0,93
  4.   418   Koskivirta Ulla-Mari            Joensuun Jääkarhut                    24,69       +1,12
  5.   422   Kriech Sabine                   Glinder Eisenten                      24,82       +1,25
  6.   459   Väinä Pirjo                     Avantouintiseura Oittaan Uppo-        24,89       +1,32
  7.   434   Marina Isaeva                   Iceberg                               25,06       +1,49
  8.   428   Lilja Hannele                   Kuusijärven Jääkarhut Ry              25,14       +1,57
  9.   435   Mathiesen Piret                 Pärnu Talisuplejate Selts             25,25       +1,68
 10.   439   Needham Helen                   South London Swimming Club            26,10       +2,53
 11.   407   Iisakka Marja                   Rauma                                 26,19       +2,62
 12.   447   Reynolds Clare                  Brockwell Lido Icicles                26,85       +3,28
 13.   395   Ahopelto Sinikka                Rantakarhut                           26,90       +3,33
 14.   445   Petersen Gitte                  Nødebo Vikingerne                     27,05       +3,48
 15.   446   Päkkilä Briitta                 Oulun Talviuimarit                    27,23       +3,66
 16.   393   Bruun Pedersen Marion Gisela    Svanemøllens Vinterbadelaug           27,58       +4,01
 17.   425   Lahtela Merja                   Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           27,73       +4,16
 18.   427   Lehtinen Anu                    Likolammen Talviuimarit               27,77       +4,20
 19.   403   Hald Boldreel Kirsten           Nødebo Vikingerne                     27,78       +4,21
 20.   392   Aasen Johanne                   Badeforeningen Ishud                  28,59       +5,02
 21.   405   Hyvönen Airi                    Huhmarin Huurteiset                   28,69       +5,12
 22.   394   Wahlroos Leena                  Sekuntiseura                          28,94       +5,37
 23.   406   Hällström Marja                 Meriuimarit Ry.                       29,02       +5,45
 24.   426   Laurila Tuija                   Likolammen Talviuimarit               29,09       +5,52
 25.   444   Otton Candida                   Brockwell Lido Icicles                29,10       +5,53
 26.   413   Koivuniemi Saija                Porvoon Talviuimarit                  29,30       +5,73
 27.   402   Haanpää Anne                    Tampereen Talviuimarit Ry             29,66       +6,09
 28.   396   Oivo Eeva                       Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           29,73       +6,16
 28.   458   Storrank Monica                 Meriuimarit Ry.                       29,73       +6,16
 30.   456   Altwein Gerlinde                Riesaer Eisbären                      30,40       +6,83
 31.   437   Mukhina Nadezhda                Ozerki                                30,67       +7,10
 32.   436   May Margitta                    Bernauer Eisheilige                   31,15       +7,58
 33.   441   Nissen Connie                   Karrebækminde Isfuglen                31,19       +7,62
 34.   419   Kotaniemi Kirsti                Meriuimarit Ry.                       31,30       +7,73
 35.   432   Lyytikäinen Marketta            Kuusijärven Jääkarhut Ry              32,03       +8,46
 36.   453   Spalding Rockwell Jean          Sogn Fjord Swimming Club              32,06       +8,49
 37.   417   Korsimo-Suominen Riitta         Maskun Jääkarhut                      32,16       +8,59
 38.   404   Hübsch Martina                  Rostocker Seehunde                    32,22       +8,65
 39.   443   Ojala Riitta                    Tampereen Talviuimarit Ry             32,39       +8,82
 40.   409   Juvonen Sirpa                   Kuusijärven Jääkarhut Ry              33,23       +9,66
 41.   451   Saari Leena                     Meriuimarit Ry.                       33,57      +10,00
 42.   397   Clivaz-Nielsen Isabelle         Svanemøllens Vinterbadelaug           33,87      +10,30
 43.   423   Kuiv Tiiu                       Avantouintiseura Kuutti Ry            34,02      +10,45
 44.   401   Filatova Natalia                Sadko                                 34,69      +11,12
 45.   429   Louhivuori Merja                Maskun Jääkarhut                      35,09      +11,52
 46.   416   Kollárová Anna                  Slovenské Ladové Medvede              35,20      +11,63
 47.   424   Kuznecova Tamara                Jelgavas Roni                         35,46      +11,89
 48.   457   Ward Bernadette                 South London Swimming Club            35,90      +12,33
 49.   431   Lukin Helena                    Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           36,93      +13,36
 50.   421   Kotaviita Erja                  Maskun Jääkarhut                      37,79      +14,22
 51.   448   Riedel Martina                  Warener Eisvögel                      39,34      +15,77
 52.   442   Cartmail Gail                   South London Swimming Club            41,40      +17,83
 53.   399   Potylitsyna Galina              Apatity                               42,52      +18,95
 54.   398   Dasseville Ann                  Www.Vinterbadernetvaerket-I-Gu        44,21      +20,64
 55.   452   Taylor Angela                   South London Swimming Club            55,76      +32,19

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN H breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 45, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   305   Puckelwaldt Carmen              Leipziger Pinguine                    25,63
  2.   299   Suomela Kyllikki                Kallvikin Talviumarit Ry.             26,44       +0,81
  3.   286   Kruusla Silvia                  Pärnu Talisuplejate Selts             26,83       +1,20
  4.   298   Pohto Arja                      Meriuimarit Ry.                       28,79       +3,16
  5.   291   Lehtonen Pirjo                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              28,85       +3,22
  6.   289   Lauscher Anneliese              Tus Schmidt                           29,17       +3,54
  7.   307   Kärkkäinen Paula                Maskun Jääkarhut                      29,32       +3,69
  8.   294   Mäenpää Briitta                 Oulun Talviuimarit                    29,34       +3,71
  9.   306   Suszynska Anna                  Lech Mors Poland                      29,61       +3,98
 10.   288   Launert Ingelore                Rostocker Seehunde                    29,92       +4,29
 11.   309   Tuominen Terttu                 Salon Seudun Avantouimarit            30,09       +4,46
 12.   276   Katainen Kaija                  Saimaan Latu                          30,78       +5,15
 13.   263   Biela Maija                     Akva Vitamins                         30,84       +5,21
 14.   283   Koponen Sirkka                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              30,86       +5,23
 15.   275   Kakriainen Maija                Joensuun Jääkarhut                    31,36       +5,73
 16.   311   Wermenbol Els                   Hpc                                   31,95       +6,32
 17.   268   Dewdney Catherine               South London Swimming Club            32,13       +6,50
 18.   264   Bolander Marja-Leena            Jyväskylän Seudun Avantouimari        32,14       +6,51
 19.   315   Vähärautio Leila                Kajaanin Avantouimarit Ry             32,40       +6,77
 20.   297   Pettersen Eva                   Ishud  Tromsø                         32,42       +6,79
 21.   284   Korkalainen-Halmu Eija          Jyväskylän Seudun Avantouimari        32,79       +7,16
 22.   269   Dybro Hanne                     Nødebo Vikingerne                     33,23       +7,60
 23.   277   Kemilä Eeva-Kaisa               Jyväskylän Seudun Avantouimari        34,12       +8,49
 24.   265   Brand Julie                     South London Swimming Club            34,30       +8,67
 25.   316   Klen Pirkko                     Muuramen Mursut                       34,32       +8,69
 26.   296   Nuutinen Maija                  Savonlinnan Urheilusukeltajat         34,91       +9,28
 27.   313   Willliams Alison                South London Swimming Club            34,95       +9,32
 28.   303   Puputti Tuula                   Kallvikin Talviumarit Ry.             34,99       +9,36
 29.   312   Viitala Paula                   Hämeenkyrön Talviuimarit              35,10       +9,47
 30.   302   Pulli Toini                     Meriuimarit Ry.                       35,25       +9,62
 31.   273   Joutsio Saila                   Avantouintiseura Norppa               35,31       +9,68
 32.   282   Kivimaa Aila                    Alavuden Avantouimarit                35,58       +9,95
 33.   292   Linna Sirkku                    Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           35,71      +10,08
 34.   262   Babicova Elena                  Slovakian Polar Bears  Banska         35,88      +10,25
 35.   285   Kostamo Kirsi                   Salusjärven Avantouimarit Ry          36,80      +11,17
 36.   274   Juusola Heli                    Raahen Latu                           37,11      +11,48
 37.   295   Mäkipää Soili                   Rauman Latu                           39,61      +13,98
 38.   314   Virtanen Pirjo                  Rauman Latu                           40,37      +14,74
 39.   281   Kippola Elina                   Raahen Seudun Latu                    41,28      +15,65
 40.   261   Arvio Raili                     Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           42,42      +16,79
 41.   266   Bøtun Øydis                     Sogn Fjord Swimming Club              43,23      +17,60
 42.   279   Kinnunen Paula                  Oulun Talviuimarit                    46,08      +20,45
 43.   271   Evesti Aulikki                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           47,93      +22,30
 44.   293   Luoma Kaija                     Oulun Talviuimarit                    53,23      +27,60
 45.   391   Tushina Natalia                 Apatity                               55,72      +30,09

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN I breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 33, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   149   Lampela Riitta                  Meriuimarit Ry.                       25,27
  2.   159   Nõu Viive                       U-Club Tallinn                        25,83       +0,56
  3.   133   Aaltonen Marketta               Lahden Avantouimarit Ry               26,80       +1,53
  4.   166   Panasenkova Nadezda             Victoria, Petroskoi                   27,16       +1,89
  5.   138   Dudina Nadejda                  Morji Ekaterinburga                   27,46       +2,19
  6.   164   Ollikainen Soile                Porvoon Talviuimarit                  27,59       +2,32
  7.   165   Brimelow Ann                    South London Swimming Club            27,72       +2,45
  8.   136   Brevnova Olga                   Fhp Murmansk                          27,77       +2,50
  9.   155   Mattila Pirkko                  Kuusijärven Jääkarhut Ry              28,33       +3,06
 10.   167   Mcgowan Ellery                  South London Swimming Club            29,47       +4,20
 11.   143   Grimm Ella                      Nødebo Vikingerne                     30,13       +4,86
 12.   147   Kivekäs Sirpa                   Turun Avantouimarit                   30,66       +5,39
 13.   153   Lämsä Liisa                     Kajaanin Avantouimarit Ry             33,01       +7,74
 14.   156   Tuurinkoski Tuulikki            Oulun Talviuimarit                    33,11       +7,84
 15.   171   Villberg Kaija                  Tampereen Talviuimarit Ry             33,51       +8,24
 16.   137   Rahkonen Marja                  Kallvikin Talviumarit Ry.             33,82       +8,55
 17.   152   Lihua Shi                       Harbin                                34,01       +8,74
 18.   148   Kukkonen Marja-Liisa            Oulun Talviuimarit                    35,52      +10,25
 19.   154   Marttala Ritva                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           35,61      +10,34
 20.   134   Alanissi Leena                  Salon Seudun Avantouimarit            35,78      +10,51
 21.   157   Metsä Irma                      Kuusijärven Jääkarhut Ry              36,13      +10,86
 22.   169   Vasileva Alevtina               Ozerki                                36,42      +11,15
 23.   163   Pohjanvaara Sirpa               Kuusijärven Jääkarhut Ry              39,92      +14,65
 24.   158   Moe Ingebjørg                   Ishud  Tromsø                         41,24      +15,97
 25.   144   Huhtiniemi Elsi                 Saimaan Latu                          41,56      +16,29
 26.   151   Lehtonen Kirsti                 Hämeenkyrön Talviuimarit              41,61      +16,34
 27.   142   Geppert Carola                  Berliner Seehunde                     42,73      +17,46
 28.   168   Vasilchuk Rimma                 Fhp Murmansk                          43,75      +18,48
 29.   141   Elvet Malle                     Arctic Ice                            46,38      +21,11
 30.   161   Pyykkö Aila                     Oulun Talviuimarit                    49,37      +24,10
 31.   146   Kantola Helena                  Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           50,30      +25,03
 32.   173   Zhukovicha Olga                 Akva Vitamins                         52,93      +27,66
 33.   145   Jeczen Zofia                    Sopocki Klub Morsów                 1:26,03    +1:00,76

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN J breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 13, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    74   Xiuhua Lv                       Harbin                                29,16
  2.    63   Koskivirta Tuula                Lempäälän Kisa                        30,01       +0,85
  3.    61   Antila Marja                    Kallvikin Talviumarit Ry.             33,95       +4,79
  4.    66   Niemelä Liisa                   Ounasvaaran Latu/ Hilehiset           34,46       +5,30
  5.    68   Roima Sirpa                     Turun Avantouimarit                   34,65       +5,49
  6.    67   Pietilänaho Terttu              Nurmijärven Latu Ry                   34,70       +5,54
  7.    69   Sainio Soili                    Turun Avantouimarit                   36,19       +7,03
  8.    62   Bylund Åsa                      Turun Avantouimarit                   36,27       +7,11
  9.    65   Lihtamo Minttu                  Tampereen Talviuimarit Ry             38,03       +8,87
 10.    73   Uljala Tytti                    Kuusijärven Jääkarhut Ry              38,57       +9,41
 11.    72   Strand Reidun                   Sogn Fjord Swimming Club              39,04       +9,88
 12.    64   Laukka Anna-Maija               Turun Avantouimarit                   46,70      +17,54
 13.    71   Samaletdin Tuula                Vaasan Pingviinit                     54,10      +24,94

MA MB MC MD ME MF MG MH MI MJ MJ1 MJ2 WA WB WC WD WE WF WG WH WI WJ WJ1

WOMEN J1 breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    24   Selenius Anja                   Punkaharjun Urheilijat                28,57
  2.    21   Harju Eila                      Kuusijärven Jääkarhut Ry              30,83       +2,26
  3.    22   Hilska Asta                     Salusjärven Avantouimarit Ry          39,46      +10,89